W piątek tj. w dniu 11-10-2024 uczestnicy projektu Erasmus + „Humanity 2.0” zapraszają uczniów ZSŁ na długiej przerwie na II piętro w budynku A na obchody „Erasmus Day” , podczas których dowiecie się więcej o naszym projekcie i jego głównym przesłaniu. Zaprezentujemy rezultaty naszych prac projektowych. Będzie to super okazja do poznania osobiście naszych gości (uczniów i nauczycieli) oraz zrozumienia jak ważna dla wszystkich powinna być nasza planeta i jak istotne jest to abyśmy wspólnie poprzez swoje zachowanie skutecznie przyczyniali się do jej ochrony przed zmianami klimatycznymi.
Poniżej prezentujemy relację z czwartego dnia naszego projektu:
Mobilność międzynarodowego projektu Erasmus + „Humanity 2.0” zmierza ku końcowi. Czwartek (10.10.2024) to czas na wycieczkę kulturoznawczą po Kaszubach. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku w otoczeniu pięknej przyrody było naturalnym wyborem. Do jednych z najciekawszych atrakcji należały warsztaty wypieku chleba. Następnym punktem programu był Stół Noblisty – przy którym Maks Morze i pani Marta Gostomska zaśpiewali kaszubską piosenkę „Kaszebszcze note”. Innym niezwykłym doświadczeniem była wizyta w Domu Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola, w którym ku zaskoczeniu tureckich gości znalazła się tablica upamiętniająca inaugurację działalności honorowego konsulatu Generalnego Tureckiej Republiki oraz informacje na temat zacieśnienia przyjaźni polsko-tureckiej, czego przykładem może być nasza współpraca w ramach Erasmusa i poprzednie projekty w ramach projektu online eTwinning.
W programie zwiedzania nie zabrakło Największego Fortepianu Świata, przy którym zasiadła jedna z francuskich uczestniczek projektu, Jade, która zagrała fragment V symfonii Beethovena (Bagatelle N°5). W Szymbarku nie zabrakło czasu na relaks przy kiełbaskach przy ognisku.
Dworek Wybickich był okazją do zapoznanie uczestników projektu z historią rodową Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego oraz na spacer po mini labiryncie. Ostatnim punktem wycieczki było Chmielno, gdzie odbyły się warsztaty w pracowni Neclów, znanej wielopokoleniowej rodziny garncarzy. Przedstawiciele każdej z grup partnerskim mieli okazję spróbować swoich umiejętności w tworzeniu ceramiki własnymi rękoma. Uwieńczeniem doznań kaszubskiej wycieczki był posiłek z tradycyjnymi lokalnymi potrawami.