W dniu 5 paździenika 2023 roku odbyły się w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku trzy ważne uroczystości.

Ślubowanie!

Tradycja i współczesność

Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów ZSŁ i konkurs wiedzy o patronie szkoły jak co roku, w dniu 5 października, zdominowały rzeczywistość naszej szkoły.

Od kilku dni trwały przygotowania. Klasy pierwsze stawały w szranki pierwszego etapu konkursu, udowadniając swoją wiedzę o pocztowcach poległych w obronie Poczty Polskiej, na korytarzu prowadzącym do budynków B i C montowano specjalną gablotę na kolekcję medali, szkolne muzeum przygotowywało się do zaprezentowania wspaniałych eksponatów, a na auli trwały próby do czwartkowej uroczystości.

W tym roku ślubowaniu pierwszoklasistów towarzyszyły dwa ważne wydarzenia. Dzięki hojności firmy ASBIS, jedna ze szkolnych pracowni wzbogaciła się o 6-osiowego robota współpracującego DOBOT NOVA 2, który będzie pomagał uczniom w zdobywaniu wiadomości i umiejętności. Prywatną kolekcję medali przekazał Zespołowi Szkół Łączności nasz absolwent, prof. dr hab. inż. Dariusz Świsulski.

W auli i przed nią zgromadzili się uczniowie klas pierwszych, by złożyć uroczyste ślubowanie, że godnie będą reprezentować ZSŁ. Całości dopełniło wielu zaproszonych gości reprezentujących Urząd Miasta Gdańska, Kuratorium, Politechnikę Gdańską, Pocztę Polską i firmy współpracujące ze szkołą. Zostały też wręczone nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o patronie szkoły -  Pocztowcach Polskich.

Zwycięzcom konkursu Sebastianowi Strzeszewskiemu (1e), Ewie Bylickiej (1g) i Pawłowi Tkaczykowi (1g) serdecznie gratulujemy i jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszej szkoły.

uroczystosci-w-zespole-szkol-lacznosci-w-dniu-5-pazdziernika-2023-roku-468453.jpg

Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Fot. Katarzyna Dzieszkowska, Antoni Gdula

Pozostałe zdjęcia ze ślubowania w galerii autorstwa Katarzyny Dzieszkowskiej i Antoniego Gduli.

Robot o sześciu osiach

6-osiowy robot współpracujący DOBOT NOVA 2 będzie pomagał uczniom Zespołu Szkół Łączności w zdobywaniu wiadomości i umiejętności. To dzięki hojności firmy ASBIS.

- To nie będzie sprint, to będzie maraton współpracy, a nie mogliśmy do niej wybrać lepszej od ZSŁ szkoły -  deklaruje prezes zarządu firmy ASBIS Przemysław Wierzbicki.

ZSŁ  jest szkołą wyjątkową, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością i wyznacza przyszłość. Dba o dynamiczny rozwój i opiera się na współpracy z firmami branżowymi. W czwartek, podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych dyrektor ZSŁ Wojciech Władziński i prezes firmy ASBIS podpisali umowę o rozpoczęciu współpracy.

- ZSŁ należy do tych szkół technicznych, które kładą nacisk na dynamiczny rozwój oraz jakość oferowanej edukacji w zakresie kształcenia zawodowego – mówi Jadwiga Piechowiak, prezes Fundacji ds. Rozwoju ZSŁ. -  Aby uczniowie otrzymali wiedzę i umiejętności wymagane obecnie na rynku pracy, szkoła musi mieć bardzo dobrze wyposażoną bazę techniczną, a to wymaga nowoczesnego sprzętu.

uroczystosci-w-zespole-szkol-lacznosci-w-dniu-5-pazdziernika-2023-roku-468574.jpg

Uroczysta prezentacja robota o 6 osiach. Fot. Maciej Zazula kl. 3a, Koło Fotograficzne.

uroczystosci-w-zespole-szkol-lacznosci-w-dniu-5-pazdziernika-2023-roku-468619.jpg

Otwarcie Muzeum Łączności. Fot. Maciej Zazula kl. 3a, Koło Fotograficzne.

Wszystkie zdjęcia w galerii dotyczące robota oraz Muzeum Łączności autorstwa Macieja Zazuli.

Przeszłość w medale zaklęta

Wspaniałą kolekcję medali przekazał Zespołowi Szkół Łączności prof. dr hab. Inż. Dariusz Świsulski. Zostały one umieszczone w specjalnych, pięknie oświetlonych gablotach znajdujących się w szkolnym muzeum i na korytarzu prowadzącym do budynków B i C.

uroczystosci-w-zespole-szkol-lacznosci-w-dniu-5-pazdziernika-2023-roku-467390.jpg

Szczególna więź, która łączy absolwentów z ZSŁ ze swoją alma mater, powoduje, że ZSŁ jest szkołą wyposażoną nie tylko w najnowocześniejszy sprzęt, służący uczniom do zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także budynkiem estetycznym. Świadectwem jest właśnie wspaniały dar pana profesora. Uczniowie TŁ poprzez kolekcję medali będą mieli możliwość poznania historii, postaci, obiektów i wydarzeń na nich uwiecznionych. Jednak podarunek ten nie zostałby tak wspaniale wyeksponowany, gdyby nie Mateusz Zwara, nasz absolwent, który zaprojektował gabloty i firma jego ojca, Ireneusza Zwary, która je wykonała i zamontowała.

 uroczystosci-w-zespole-szkol-lacznosci-w-dniu-5-pazdziernika-2023-roku-467391.jpg

W imieniu społeczności szkolnej, Piotr Frankowski i Kacper Janowicz z kl. 5 witali zaproszonych gości i opowiadali  o medalach, które są niemymi świadkami przeszłości.