18 października 2024 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Łącznościowca, by uczcić Święto Wojsk Łączności i Informatyki w rocznicę utworzenia pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją w 1558 przez króla Zygmunt II August oraz w rocznicę ogłoszenia przez Texas Instruments 18 października 1954 roku wynalezienia pierwszego tranzystorowego radia. To wydarzenie było kluczowe dla rozwoju przenośnych urządzeń komunikacyjnych, które stały się bardziej dostępne i popularne dzięki mniejszym rozmiarom i większej niezawodności tranzystorów w porównaniu do lamp elektronowych. Data ta symbolizuje postęp technologiczny i innowacje w dziedzinie łączności.
W obchody Dnia Łącznościowca zaangażowało się wiele firm.
Firma Netia przedstawiła prelekcję nt. historii telekomunikacji i teleinformatyki. Na dziedzińcu szkoły uczniowie mogli zobaczyć wóz transmisyjny, gdzie o szczegółach utrzymania sieci opowiadali pracownicy Netii. Pracownicy Netii wraz z p. Ryszardem Szklarskim przeprowadzili również warsztaty dot. techniki światłowodowej i pomiarów współczesnych sieci telekomunikacyjnych.
P. Agnieszka Gorlak z firmy Kainos przedstawiła kierunki rozwoju w branży IT. Pan Krzysztof Świątek, tester z firmy Kainos, wygłosił prelekcję i poprowadził warsztaty nt. dostępności cyfrowej. Pan Patryk Jar, Innovation Tech Lead z firmy Kainos, opowiedział o technologiach i innowacjach.
Pan Sławomir Nasiadka i p. Adrian Królikowski z firmy SEVENET opowiedzieli czym jest IoT i przedstawili jego zastosowania w różnych sektorach, od inteligentnych domów po zaawansowane systemy przemysłowe.
Pani Natalia Mierkiewicz i p. Mikołaj Sławnikowski z firmy SPRINT opowiedzieli o wykorzystaniu w pracy sztucznej inteligencji przez programistów.
Pani Daria Sas-Bojarska z Youth Business Poland zdradziła tajniki pracy w startupach i przedstawiła programy wspierające kariery młodych ludzi.
Uczniowie szkoły mieli również okazję wysłuchać wykładu p. Józefa Stencla, nauczyciela ZSŁ, na temat historii krótkofalarstwa - od alfabetu Morse'a do łączności cyfrowych.
Po prelekcjach uczniowie aktywnie wzięli udział w indywidualnych rozmowach z prelegentami by móc uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyszłej pracy w ICT.
Zaangażowanie w naszą inicjatywę tak wielu firm udowadnia jak ważna jest współpraca pracodawców z naszą szkołą. Dzięki aktywnemu udziałowi firm w takich inicjatywach uczniowie mają więcej możliwości by rozwijać swoje umiejętności techniczne i lepiej przygotować się do wyzwań zawodowych w przyszłej karierze zawodowej.
Bardzo dziękujemy firmom: Sprint, Netia, Sevenet oraz Kainos za udział w Dniu Łącznościowca.
Tego dnia odbył się również przygotowany przez p. Ireneusza Sobczaka szkolny etap konkursu Potyczki Młodych Adminów.
Dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w wykładach w auli i audytorium członkowie z Koła Multimedialnego przygotowali transmisję na żywo na platformie YT. Nagłośnieniem zajęło się Koło Realizacji Dźwięku i Światła Scenicznego. Fotorelację z Dnia Łącznościowca przygotowali Maciej Roguszczak i Dawid Kazanowski z Koła Fotograficznego.
Koordynatorzy: p. Marta Cierzniakowska i p. Ireneusz Sobczak