Pomimo, że od 12 marca nie odbywają się zajęcia lekcyjne, nie oznacza to, że nasza społeczność bezczynnie czeka na „poprawę” sytuacji. Z inicjatywy uczennicy klasy 2A Julii Nowopolskiej i opiekuna Spółdzielni Uczniowskich Katarzyny Olejnik , jak również przy gorącym wsparciu Pani Dyrektor Jadwigi Piechowiak, a także dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców miło nam poinformować, że społeczność Zespołu Szkół Łączności  włączyla się w działania w ramach akcji wsparcia dla medyka.

Nauczyciele podstaw przedsiębiorczości pan Jarosław Sikorski i Katarzyn Olejnik  koordynują działania w ramach dwóch  projektów: 1. produkcja przez uczniów przyłbic ochronnych drukowanych na drukarkach 3D. 2. szycie maseczek ochronnych realizowany przez personel ZSŁ

Niezbędne materiały do produkcji maseczek (flizelinę medyczną) oraz drukarki 3D organizuje Pan Jarosław Sikorski, który też koreluje pracę społeczności ZSŁ z innymi akcjami działającymi w Trójmieście. Wspiera wszystkich chętnych  gotowych zaangażować się w proces pomocy pomorskim szpitalom, pomaga sieciować osoby chętne do pomocy.

Materiały do produkcji maseczek pochodzą od Fundacji „Nielada historia”. Fundacja przekazała w tym celu dla ZSŁ pociętą flizelinę medyczną, z której następnie personel szkoły (panie sprzątające) szyją maseczki. Maszyny do szycia pochodzą z projektów społecznych realizowanych przez uczniów ZSŁ w ramach projektu „Czas na Młodzież 2019” dofinansowanego z programu POWER. Uczniowie zostali także zaopatrzeni w drukarki 3D, które w tym celu przekazało Stowarzyszenie Morena. Dodatkowe drukarki, będące własnością szkoły  udostępniła Pani Dyrektor Jadwiga Piechowiak. Filamenty do drukarek i wzorzec przyłbicy udostępnili harcerze z Okręgu Pomorskiego ZHR.

Produkcja maseczek skorelowana jest z akcją #ngosySZYJĄMASKI3city zapoczątkowaną przez Fundację „Nielada historia”, do której zgłaszają się pomorskie podmioty lecznicze po gotowe maseczki, natomiast produkcja przyłbic zintegrowana jest z akcją Okręgu Pomorskiego ZHR.

Wyprodukowane maseczki ( na chwilę obecna 200 sztuk)  i przyłbice trafiają do pomorskich placówek leczniczych, głównie szpitali i hospicjów, gdzie ten sprzęt jest najbardziej potrzebny.

Obecnie największą trudnością  jest ograniczony dostęp do  prozaicznych z pozoru gumek do maseczek, – to najbardziej deficytowy towar w ostatnim czasie.

Wiele osób angażuje się także  w akcje organizowane przez inne podmioty. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i pracowników. Uważamy ich postawę za godną do naśladowania, chcemy o nich pisać i mówić. Chcemy ich docenić dlatego już wkrótce przedstawimy sylwetki naszych bohaterów!